İTÜRO 2014

İTÜRO 2014'TE NELER OLDU?

İTÜ Robot Olimpiyatları 2014, 10-11-12 Nisan tarihlerinde İTÜAyazağa yerleşkesinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 583 ön kayıttan İTÜRO 2014’te 294 proje; Mikro Sumo, Çizgi İzleyen, Süpürge, Yangın Söndüren, Kendini Dengeleyen, Labirent, Basketbol, Renk Seçen, Merdiven Çıkan, Senaryo ve Serbest Kategori olmak üzere 11 farklı kategoride yarıştı.

Sponsorlarımızdan Staubli’nin serge robotunun yanı sıra, Zürich Teknik Üniversitesi’nden Peter Fank hauser ve Michael Neunert’in robotu olan dünyanın en hızlı ballbotu REZERO ziyaretçiler ve yarışmacılar tarafından büyük ilgi topladı.

İTÜRO 2014, yaklaşık 90 üniversitenin ve lisenin yarışmacı olarak katıldığı ve seminer, söyleşi ve panellere katılmak isteyen 10.000’i aşkın ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sosyal medya başta olmak üzere bir çok tanıtım mecrasında büyük ilgi çekmiş, yazılı ve görsel basında bir çok haberi ile yer almıştır. Toplamda 30 proje ödül almış, Serbest Kategori yarışmacıları robotlarını medyada sergileme fırsatı bulmuşlardır.

Geçmiş İTÜRO’larda da olduğu gibi İTÜRO 2014’te de panel, söyleşi ve seminer düzenlenmiştir ve hem yarışmacılar hem de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi toplamıştır. İTÜRO 2014’te yer alan seminer söyleşi ve panel konuları ile konuşmacıları şu şekildedir:

Panel

Tıpta Robotik

  • Prof. Dr. İnci Çilesiz (İTÜ)
  • Op. Dr. Hakan Kaya (Hüma Hastanesi)
  • Müh. Hakan Kaya (Cordamed)
  • Dr. Serkan Türkeli (İTÜ)
  • Ufuk Topçu (İTÜ)

Seminerler

  • Prof. Dr. Okyay Kaynak (Boğaziçi Üniversitesi) - 21.Yüzyılda Robotik
  • Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural (ODTÜ) - Yapay Zeka, Doğal Zeka ve Ortak Zeka

Söyleşiler

  • Peter Fankhauser ve Michael Neunert (ETH Zürih) - REZERO: Dünyanın En Hızlı Ballbotu

Bunların yanı sıra, etkinliğimizin ikinci günü tekne turumuz gerçekleşmiş, son gün ise ödül töreninin ardından Beşiktaş Akademi Restaurant’ta katılımcılar onuruna verilen yemek ile İTÜRO 2014 sona ermiştir.

 

İTÜRO 2014 Ekibi

İlke Demirtaş Makine Mühendisliği Genel Koordinatör
Efil Bengisu Saygı Elektrik Mühendisliği Genel Koordinatör Yardımcısı
              
Muratcan Uztemur Kontrol Mühendisliği Organizasyon Koordinatörü
Ufuk Kurt Bilgisayar Mühendisliği Organizasyon Koordinatörü
              
Alp Çalıcıoğlu Makine Mühendisliği Sponsorluk Koordinatörü
Oğuzhan Gençel Elektrik Mühendisliği Sponsorluk Koordinatörü
              
Ece Örücü Kontrol Mühendisliği Tanıtım Koordinatörü
İrem Tozkoparan Kontrol Mühendisliği Tanıtım Koordinatörü
     
Gediz Morgil Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Teknik Ekip Sorumlusu
Giray Balcı Elektrik Mühendisliği Bilişim Ekibi Sorumlusu
              
Buse Durmaz
Berkay Şekerci
Cansu Önen
Hüseyin Koç
Aslıhan Ardıç
Kurtuluş Alp
Eda Budak
Mehmet Beşparmak
İlyas Eray Tuncan
Burak Acar
Celaleddin Hidayetoğlu
Çağatay Yürük
İlker Kesen
Emrecan Gıdık
Gökberk Özenir
Cansu Doğan
Berkan Kaçmaz
Umut Topçu
Umutcan Kuş
Burak Hamuroğlu
Burak Abay
Ceren Demirci
Merve Firik
Erva Hatun Erken
Engin Celal Üresin
Barış Özdemir
Ömer Faruk Birgül
Nurgül Durak
Saliha Kavaz
Okan Bayrak
Anıl Yılmaz
İrem Kırcı
Sefa Bitik
İbrahim Küçük
Oğuzhan Demiriz
Oğuzhan Öztürk
Reşit Demirkıran
Mustafa Alpkan Çiçek
Yakup Görür